گروه کوهنوردی و طبیعت گردی اوج فرخ شهر

در این وبلاگ با برنامه ها و گزارشات کوهنوردی گروه و همچنین مسایل آموزشی کوهنوردی آشنا می شویم.

اهتزاز پرچم ایران بر فراز خطرناکترین قله هیمالیا

سجاد خرم زاده
گروه کوهنوردی و طبیعت گردی اوج فرخ شهر در این وبلاگ با برنامه ها و گزارشات کوهنوردی گروه و همچنین مسایل آموزشی کوهنوردی آشنا می شویم.

اهتزاز پرچم ایران بر فراز خطرناکترین قله هیمالیا

 

عظیم قیچی ساز کوه‌نورد توانمند ایرانی نخستین بار پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را بر فراز قله‌ 8091 متری «آناپورنا» به اهتزار درآورد.قله آناپورنا از خطرناک‌ترین قلل رشته کوههای هیمالیا در نپال است که بیشترین آمار کشته را به علت ریزش بهمن‌های سهمگین دارد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، قیچی ساز ساعت 7:55 بامداد امروز (به وقت محلی) موفق شد نخستین بار این قله را به نام «ایران» و «ایرانی» صعود کند.

او حتی پیشتر از شرپاها (راهنمایان محلی هیمالیای نپال) و با اختلاف زمانی حداقل 2 ساعت زودتر از سایر کوهنوردان خارجی ، توانست به قله برسد.

این صعود که با مجوز شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان صورت گرفت ، هشتمین صعود عظیم قیچی ساز به قلل بالای 8 هزار متر دنیا بوده و از این حیث او هم‌اکنون رکوردار بیشترین صعود در جمع هیمالیانوردان ایرانی است.
موضوعات مرتبط: کوتاه در مورد کوهنوردی ، ،
برچسب‌ها:
تاريخ : یک شنبه 17 ارديبهشت 1391برچسب:, | 11:38 | نويسنده : سجاد خرم زاده |

جستجوی بی نتیجه برای یافتن پنجمین کوهنورد

 مصطفی ظهیری گفت: جمعه گذشته تجسس برای پیدا کردن پیکر علی بهادری در ارتفاعات کرکس ادامه داشت ولی تیم اعزامی‌موفق به پیدا کردن پیکر این کوهنورد نشد.

این عضو هیئت کوهنوردی گفت: گروه تجسس برای پنجمین مرتبه متوالی برای پیدا کردن پیکر همنورد مفقود شده خود راهی ارتفاعات کرکس شده اما با توجه به شرایط جوی و نظر کارشناسان مجرب استان اصفهان و هیات کوهنوردی کاشان مبنی بر احتمال ریزش بهمن بهاره به دلیل آب شدن برف و احتمال خطر جانی برای افراد تیم‌های تجسس ادامه عملیات تا اطلاع بعدی متوقف شد.

 به نوشته روزنامه کاشان- وی که عضو گروه تجسس می‌باشد همچنین اظهار داشت:هئت کوهنوردی کاشان برنامه‌های معیینی برای جستجوی این همنورد مفقود شده تدارک دیده است که بطور منظم از بهمن سال گذشته تا کنون اجرا شده و این عملیات کما کان ادامه دارد.

گفتنی است علی بهادری نژاد در مسیر صعود به قله کرکس با تیم  هیئت کوهنوردی کاشان در تاریخ بیست و یکم بهمن سال گذشته همراه با ۴ نفر دیگر  به اسامی‌ابراهیم علیجان زاده، حسین تمنایی،مهدی احمدیان و مهدی صباغی در حادثه بهمن مفقود گردیده اند که تا کنون جسد ۴ نفر از ایشان پیدا شده است. لیکن تاکنون موفقیتی برای یافتن پیکر این کوهنورد حاصل نشد است. موضوعات مرتبط: کوتاه در مورد کوهنوردی ، ،
برچسب‌ها:
تاريخ : یک شنبه 10 ارديبهشت 1391برچسب:, | 11:28 | نويسنده : سجاد خرم زاده |

مهارت های روانشناسانه در کوه نوردی

علایم بر انگیختگی روحی شامل موارد ذیل است:

افزایش آدرنالین
خشکی دهان
عرق نشستن بر کف دست ها
نیاز به دفع ادرار
این علایم به خودی خود بد نیستند برای مثال: افزایش آدرنالین ضربان قلب را افزایش می دهد. در نتیجه اکسیژن بیشتری به بافت های عضلانی می رسد که به آن نیاز می باشد. افزایش


ادامه مطلب

موضوعات مرتبط: کوتاه در مورد کوهنوردی ، ،
برچسب‌ها:
تاريخ : سه شنبه 24 آبان 1390برچسب:, | 16:19 | نويسنده : سجاد خرم زاده |

سرمازدگی در کوهستان

 1 . سرمازدگی عبارت است از یخ زدن دست و پا و لایه های زیرین آن.

 
2. هرچه برودت هوا بالاتر می رود ( زیر صفر) درجه صدمات بیشتر می شود.
 
3. در شرایط خستگی زیاد و برودت زیاد در ارتفاعات مشکل می توان از سرمازدگی پیشگیری کرد.
 
4. بی توجهی و اهمال را


ادامه مطلب

موضوعات مرتبط: کوتاه در مورد کوهنوردی ، آموزش ، ،
برچسب‌ها:
تاريخ : سه شنبه 24 آبان 1390برچسب:, | 16:16 | نويسنده : سجاد خرم زاده |
صفحه قبل 1 صفحه بعد